Sunday, 20 October 2024

ELECTROCHEMISTRY 12th

 

                                                     YASH CLASSES   

                                             ELECTROCHEMISTRY

                                NCERT INTEXT UNSOLVED QUESTIONS

 Q.2.1. How would you determine the standard electrode potential of Mg2+ | Mg?

 Ans. We will set up a cell consisting of Mg I MgSO4 (1 M) as one electrode (by dipping a magnesium wire in 1M MgSO4, solution) and standard hydrogen electrode Pt, H₂ (1 atm) H1 (1 M) as the second electrode and measure the EMF of the cell and also note the direction of deflection in the voltmeter. The direction of deflection shows that electrons flow from magnesium electrode to hydrogen electrode, i.e., oxidation takes place on magnesium electrode and reduction on hydrogen electrode. Hence, the cell may be represented as:    

     Mg2+ | Mg (1 M) || H+ (1 M) | H₂, (1 atm), Pt

             E0cell = E0H+, 1/2H2 - E0Mg 2+, Mg

    Put E0H+, 1/2H = 0, therefore E0Mg 2+, Mg = -E0cell

 [ where M = molarity]

Q.2.2. Can you store copper sulphate solution in a zinc pot?

 Ans. Zinc is more reactive than copper. Hence, it displaces copper from copper sulphate solution as follows:

    Zn (s) + CuSO4 (aq)→ ZnSO4 (aq) + Cu (s) Thus, zinc reacts with CuSO4 solution. Hence, we cannot store copper sulphate solution in a zinc pot.

Alternatively. E Zn2+, Zn = - 0.76 V,

  E Ca2+, Ca= 0.34 V To check whether zinc reacts with CuSO4, solution, le., whether the following reaction takes place or not Zn (s) + CuSO4 (aq) → ZnSO4 (aq) + Cu (s), find the EMF of this cell reaction.

  The cell may be represented as: Zn | Zn2+|| Cu²+ | Ca

        E0cell = E Ca2+, Ca- E Zn2+, Zn = 0.34 V-(-0.76 V) = 1.10 V

        E0cell is positive, the reaction takes place and we cannot store.

Q. 2.3. Consult the table of the standard electrode potentials and suggest three substances that can oxidize ferrous ions under suitable conditions.

Ans. Oxidation of ferrous ions means that the following reaction should occur:

            Fe2+ → Fe3+ + e-,       E0ox = -0.77V

Only those substances can oxidize Fe2+ to Fe³ which are stronger oxidizing agents and have positive reduction potentials greater than 0.77 V so that EMF of the cell reaction is positive. This is so for elements lying below Fe3+/Fe2+ in the electrochemical series, e.g., Br₂, Cl2 and F2.     

Q.2.4. Calculate the potential of hydrogen electrode in contact with a solution whose pH is 10.

 

Ans. For hydrogen electrode, H++ e-→ [1/2]H2 Applying Nernst equation. EH+, 1/2H = E0H+, 1/2H - (0.0591 /n) log [1/ H+]

                  = 0 – [0.0591/1]log [1/ 10-10

{pH= 10 means[H+] = 10-10 M} = - 0.0591 x 10 = -0.0591V

 

Q. 2.5. Calculate the emf of the cell in which the reaction

takes following place

      Ni(s)+2 Ag+2(0.002 M) →N+2 (0.160M) + 2Ag(s)

 

Ans. Applying to the given cell reaction,

      E cell = E0cell – [0.059/2] log [ Ni +2/Ag +]

              = 1.05 – [0.059/2]log [0.160/(0.002)2]

 

Q. 2.6. The cell in which following reaction occurs –

         2 Fe +3(aq)+2 I-(aq) → 2 Fe+2 (aq) + I2(s) , has

          E0cell = 0.236V at 298 K. calculate the standard Gibbs

      Energy and equilibrium constant of the cell.

     Ans.  ∆G0= -nFE0, = -2x96500x0.236 J

            = -45548 J = -45.548 kJ.

         K = Antilog [n E 0 / 0.054] = Antilog [2x0.236/0.059]

             = 10 8

 

Q. 2.7. Why does the conductivity of a solution decrease with dilution?

Ans-

K= Antilog (7.983) =9.616 x 107 dilution, the number of ions per unit volume decreases. Hence, the conductivity decreases.

 

  Q.2.8 Suggest the method to determine the 0m value

            of water.

 Ans-      0m (H2O) = λ0 H+ + λ0 o H-.

                                 = 0m (HCl) + 0m (NaOH) + 0m (NaCl)

       

  Q.2.9. The molar conductivity of 0.025 mol L-1. Methanoic

 acid is 46.1 S cm2 mol-1. Calculate its degree of dissociation

   constant. Given λ0 H+ = 349.6 S cm2 mol-1.   and

     λ0 HCOO- = 54.6 S cm2 mol-1.

  Sol.- 0m (Hcoo -) = λ0 H+ + λ0HCOO-.

                             = 349.6 + 54.6 = 404.2

                     α = [ cm /0m] = 46.1/ 404.2= 0.114

         Kα = [ C α2]/ [1 – α] = [0.025 x0.114 x0.114]/[1 – 0.114]

                            = 3.67 x 10 -4.

Q. 2.10. If a current of 0.5 Ampere flows through a metallic

 wire for 2hour then how many electrons would flow

 through the wire.

 Ans- Q = ne =It, n = number of electrons, e= charge of electron

  n = It /e = [0.5 x 2 x 60x 60]/ [1.6 x 10 -19] = 2.25 x 10 22.

 

 Q.2.11 Suggest a list of metals that are extracted electrolytically.

  Ans.- The metals like Na, K, Mg, Al, Ca etc.

        i.e., reactive metals Can be extracted electrolytically.

 

Q.2.12. discovery what is the quantity of electricity in coulomb's needed to reduce one mole of

                  Cr2O2-+ 14H → 2Cr3+ + 8H2O       

Ans. 1 mol Cr2O2- requires 6moles electron

   For reduction.

  Required charge = 6 x 96500 C

                                  = 57900 C

Q.2.13. write the chemistry of recharging the lead storage battery, highlighting all materials that are involved during the recharging?

Ans. A lead storge battery consists of anode of lead packed

with lead dioxide PbO2 and 38% solution acid as electrolyte

when the battery is in the use, the following reactions take

 place:

    At anode:          Pb (s) + SO42-PbSO4(s) + 2e-.

    At cathode:     PbO2 (s) + SO42- (aq) + 4H+ (aq) + 2e- PbSO4(s) + 2H2O.

Over all reaction: Pb (s) + PbO2 (s) + 2H2SO4(aq) →  2PbSO4(s) + 2H2O

On charging the battery, the reverse reaction takes place, i.e., PbSO4 deposited on the electrodes is converted back into Pb and PbO2 and H2SO4 is regenerated. Reverse of reaction

(i) will be reduction and hence will take place at cathode. Reverse of reaction

(ii)will be oxidation and hence will take place at anode.

 

Q. 2.14 Suggest two materials other than hydrogen that can be used as fuels in fuel cells.

Ans. Methane and methanol.

 

Q.2.15 Explain how rusting of iron is envisaged as setting up of an electrochemical cell.

 Ans. The water layer present on the surface of iron (especially in the rainy season) dissolves acidic oxides of the air like CO2, SO2 etc. to form acids which dissociate to give H+ ions

         H2O + CO₂→ H2CO3 + 2H+ + CO3-

         In the presence of H+ ions, iron starts losing electrons at some spot to form ferrous ions, i.e., its oxidation takes place. Hence, this spot acts as the anode:

           Fe (s) → Fe2+ (aq) + 2 e-.

 The electrons thus released move through the metal to reach another spot where H+ ions and the dissolved oxygen take up these electrons and reduction reaction takes place. Hence, this spot acts as the cathode:

         O2 (g) + 4 H+ (aq) + 4 e- →2 H₂O (1)

The overall reaction is: 2 Fe (s) + O2(g) + 4H+ (aq) → 2Fe2+ (aq) + 2 H2O (1)

Thus, an electrochemical cell is set up on the surface.

Ferrous ions are further oxidized by the atmospheric oxygen to ferric ions which combine with water molecules to form hydrated ferric oxide, Fe2O3.x H2O, which is rust.   

No comments: